• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Festival Ptactva

DSC 0039Festival ptactva je kampaní BirdLife International. To je celosvětové sdružení národních organizací na ochranu ptáků a přírody, založený v roce 1922. Tento mezinárodní festival má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Festival připadá na první říjnový víkend, kdy partneři BirdLife International organizují v jednotlivých evropských zemích vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Každoročně se do Festivalu zapojí okolo 30 zemí a více než 50 tisíc lidí.


Během vycházek zaznamenávají ornitologové počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorované druhy, vzácné druhy a další zajímavosti. Tyto údaje organizátoři ještě během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, který následující den předá zpracované výsledky z celé Evropy sdělovacím prostředkům.

Cílem je upozornit na fenomén ptačí migrace a nutnost ochrany tažných druhů ptáků, neboť ptačí migrace je jedním ze zázraků přírody.

Mnoho tažných druhů ptáků je vážně ohroženo změnami prostředí, ztrátou vhodných stanovišť. Rovněž klimatické změny ovlivňující výkyvy počasí na ptáky přímo působí. Mezi další nebezpečí patří lov pro zábavu i pro potravu, úhyny na nebezpečných elektrických vedeních, skleněných překážkách apod.DSC 0095

A jelikož ptáci neznají hranice, pořádá se tato mezinárodní kampaň, aby upozornila na nutnost mezinárodní spolupráce při ochraně tažných druhů.

Festival ptactva 2011


   DSC 0097    DSC 0105Aktualizováno Sobota, 05 Květen 2012 15:58