• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

hlavicka zl

 

Zlatý list (dříve Zelená stezka – Zlatý list) je tradiční, přírodovědná soutěž, pořádaná Českým svazem ochránců přírody (ČSOP). Smyslem soutěže je umožnit setkání dětem s hlubším zájmem o přírodu a formou soutěže ověřit a porovnat své znalosti. Ze soutěže by měla vzejít inspirace dětí i vedoucích kolektivů k dalším druhům činností v přírodě a pro přírodu. Přečtěte se více o smyslu a cílech soutěže jak jsou formulovány v aktuálních propozicích.zlaty-list-nk-2013-tz-01-foto-dan-satra

V jednotlivých kolech Zlatého listu (oblastní/místní, krajská a národní) soutěží šestičlenná družstva rozdělená do dvou tříčlenných hlídek. Na stanovištích soutěžní stezky odborníci prověřují znalosti dětí v oblastech: ekologie, ochrana přírody, životní prostředí, geologie, zoologie, botanika, neživé složky ekosystému (např. meteorologie, klimatologie, ad.). Součástí  hodnocení družstva je i praktická práce pro přírodu. Důraz je kladen na celoroční činnost kolektivu, není však podmínkou.

Národní kolo Zlatého listu je setkáním nejlepších kolektivů z celé ČR. Je to týdenní soustředění s bohatým programem exkurzí, přednášek a dalších aktivit.

Koordinací soutěže na celostátní úrovni a pořádáním Národního kola je pověřeno Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Na úrovni krajských a místních kol s ním však dlouhodobě spolupracuje řada pořadatelů ze spřízněných organizací a subjektů (např. DDM, školská zařízení, občanská sdružení apod.) Spoluvyhlašovatelem soutěže je  Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (soutěž je zařazena v kategorii B).

Tradice soutěže sahá až do sedmdesátých let minulého století, kdy byl Zlatý list soutěží přírodovědných oddílů v rámci Pionýrské organizace. Po jejím rozpadu soutěž převzal Český svaz ochránců přírody a pokračuje více než 20 let v tradici zavedené soutěže.

 

Podrobnosti o soutěži Zlatý list naleznete na webových stránkách této soutěže ZDE!

Podrobnosti o středočeském krajském kole soutěže Zlatý list naleznete i na webových stránkách ZDE!

Středočeské krajské kolo 44. ročníku soutěže Zlatý list pořádá ZO ČSOP 11/11 Zvoneček (Centrum ekologické výchovy Zvoneček)
Kontakt na krajského koordinátora: Petr Janeček, mobil: 722 159 244, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizováno Úterý, 03 Květen 2016 17:47  

Jak jste spokojeni s nabídkou bio produktů ve vašem okolí?