• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Třešňový sad ve Vraném nad Vltavou

Teovka 07_1V centru Vraného nad Vltavou, nedaleko základní školy, je starý třešňový sad. Sad byl léta zarostlý kopřivami, ostružinami a postupně zarůstal i náletovými dřevinami. Místo, aby si sem mohly děti volně chodit na třešně, stávalo se toto místo postupně místem na odkládání bioodpadu. Proto CEV Zvoneček požádal obec, zda by o místo mohl pečovat a zpřístupnit ho veřejnosti. Na obecním úřadě nám vyšli vstříc a my se pustili do práce.

Zpočátku nám nebylo jasné, kde seženeme potřebné síly, neboť práce bylo v sadu tak říkajíc nad hlavu. Proto jsme uvítali možnost využít nabídku firemních dobrovolníků během Mezinárodního dobrovolnického dne. Tento den připadá na 17. května a v České republice se do něho zapojuje stále více firem, které v tento den umožní svým zaměstnancům pracovat pro některou neziskovku.

V třešňovém sadu pravidelně sečeme trávu, snažíme se redukovat plochu maliní, ostružiní a kopřiv. Částečně jsme vysekali náletové dřeviny, dost nám jich ale ještě zbývá do budoucna. Odstraněním starého oplocení se sad stal volně přístupným pro veřejnost, sloupky z něho jsme použili na založení kompostu. Pro usnadnění vstupu jsme vybudovali přírodní schůdky.

Jakmile seženeme potřebné finanční prostředky, rádi bychom zde vysadili i nové ovocné stromky.

Aktualizováno Úterý, 26 Srpen 2014 15:58  

Jak jste spokojeni s nabídkou bio produktů ve vašem okolí?