• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Doporučujeme

Přírodu člověk ke svému životu potřebuje. Čím víc ji využíváme, tím i vzrůsta potřeba ji chránit. K její ochraně může každý z nás přispět různým způsobem, přímo nebo nepřímo. Jednou z našich činností je například management zvláště chráněných území (ZCHÚ). Sem patří třeba sečení luk jako ochrana před zarůstáním náletovými dřevinami nebo likvidace tzv invazivních rostlin - těch, které do naší přírody nepatří a svojí přítomností vytlačují naše původní druhy. To je tak zvaná praktická ochrana přírody, je to však činnost časově i fyzicky náročná.

Ale jsou i jiné způsoby, jak kdokoliv z nás může přispět k ochraně přírody nepřímo. Můžeme začít například úplnými maličkostmi:

Zde najdete nějaká doporučení na dobré knihy, výstavy, obchody či místa, která stojí za to navštívit. Můžete nám zasílat také svoje doporučení, která sem budeme dodávat.

Knihy:

Storch, D, Sádlo, J: Biologie krajiny
podtitul: Biotopy české republiky.

Tato kniha není příliš obsáhlá, zato však čtenáři podává dobrý přehled o přírodních prostředích naší země. Je v ní také mnoho zajímavých poznatků a postřehů, které si člověk při běžném pohybu krajinou málokdy uvědomí. Doporučuji všem milovníkům přírody a krajiny, ochráncům přírody i příležitostným turistům.

Schumann, G: Fascinující les

Je určena především milovníkům fotografií s přírodními motivy a romantickými scenériemi. Autor strávil mnoho času v německých hvozdech a díky tomu se mu podařily nevídané záběry zdejší fauny, jakožto i krásných zákoutí ve všech ročních obdobích.

Bouchner, M: Poznáme je podle stop

Doporučuji všem milovníkům přírody, zejména však zoologům, kteří chtějí sledovat zvířata (ptáky, savce) v přírodě. Jsou zde vyfoceny a zakresleny nejen stopy většiny našich savců a některých ptáků, ale i všechny ostatní pobytové značky - trus, vývržky, sloupaná kůra ...

Deyl, M. a Hísek, K.: Naše květiny

Výborný průvodce našimi volně rostoucími bylinami. Jednotlivé rostliny jsou zde přímo mistrně nakresleny a jsou k nim uvedeny základní informace.

Zajímavá místa:

Čajovna Romantinka v Praze - Kobylisích je krásným místem pro odpočinek a relaxaci. Je zařízena originálním a velice příjemným způsobem, většinou jsou použity přírodní materiály a věci s přírodními motivy. Je zde velmi sympatická obsluha a vskutku velký výběr čajů. Pro bližší seznámení se podívejte na: www.romantinka.cz

Knihovna Národního muzea
Těm, co shánějí nějakou přírodovědeckou literaturu, mohu vřele doporučit knihovnu Národního muzea v Praze. Lze sem zakoupit průkazku na 5 dní za 5kč a mají zde opravdu mnoho odborných titulů (více než v městské knihovně). Knihu vám zpravidla dodají až druhý den, protože většina je uložena v depozitáři. Zato pak zde můžete strávit celých 5 dní a nerušeně bádat ... 

Jak jste spokojeni s nabídkou bio produktů ve vašem okolí?