• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Často kladené dotazy

Co Vás zajímá v rámci ankety Jak nás znáte?

Děkujeme Vám všem, kteří jste vyplnili naši anketu "Jak nás znáte?" nebo tak hodláte učinit. Jelikož dotazů přišlo mnoho, mnohé se opakují a na některých je chybně uveden kontakt, rozhodli jsme se odpovědi na Vaše dotazy zveřejnit na našich stránkách:

Odpadové hospodářství 

Jsou ve Vraném nad Vltavou kontejnery na tetrapakové obaly?

V naší obci nejsou přímo popelnice na tetrapakové obaly, ale na obecním úřadě jsou zdarma k vyzvednutí speciální pytle, do kterých můžete tetrapakové obaly hromadit a potom je dát do popelnice na plasty. Ty jsou označené, že slouží i ke sběru tetrapaků.

Kam patří prasklá žárovka?

Záleží na typu žárovky. Úsporné žárovky (zářivky) obsahují nebezpečné plyny, patří proto do nebezpečného odpadu. Oproti tomu klasická žárovka patří do popelnice na sklo, neboť žádné nebezpečné plyny neobsahuje. Kovová objímka nevadí, ta se během procesu likvidace magneticky vyselektuje.

Kam se starým mobilem?

Nepoužívané mobilní telefony a další drobné elektrospotřebiče (např. nefunkční kalkulačky, dětské hry na baterie) patří mezi elektroodpad. Sběrná místa ve Vraném nad Vltavou jsou na obecním úřadě a před naším ekocentrem, v jiných obcích doporučujeme se zeptat na OÚ.

Za vesnicí vzniká černá skládka. Co proti tomu mohu udělat?

Zakládání černých skládek je zakázáno a jeho zakladateli nebo tomu, kdo na skládku odkládá další odpad, může hrozit pokuta až ve výši 50 000,- Kč. Problematika není jednoduchá, řeší ji hned několik zákonů, bohužel i tak se leckdy nepodaří domoci se odstranění skládky na náklady toho, kdo skládku "založil". Pokud se v okolí objeví černá skládka, doporučujeme obrátit se na OÚ, aby podnikl potřebné kroky k likvidaci skládky. Více informací se dozvíte na stránkách Ekologického právního servisu

Zemědělství

Jak poznám že se skutečně jedná o biopotravinu / ekologický produkt? 

Certifikované bioprodukty jsou označeny značkou. Nejčastější je tzv. "biozebra", méně časté je logo Evropské Unie. Jednotlivé značky i další podrobosti naleznete zde.

Jaký je postup při odběru farmářských bedýnek?

 

Tyto informace získáte na www.svetbedynek.cz.

Jaká je biologická ochrana proti plísni rajčat?

Jako nechemická ochrana proti plísním jsou používány tzv. fungicidy (nejčastěji měď ve formě hydroxidu měďnatého, oxidu měděného, síranu měďnatého atp.). Pro ekologické zemědělství jsou v současné době povoleny (a tedy na trhu nejdostupnější) např. následující prostředky:

  • Champion 50 WP (hydroxid měďnatý) - proti černi rajčatové a septorióze rajčat,
  • Funguran OH 50 WP (hydroxid měďnatý) - proti černi rajčatové a septorióze rajčat
  • Kuprikiol 50 (oxychlorid mědi) - proti černi rajčatové a septorióze rajčat
  • Kumulus WG (síra) - který lze použít proti padlí rajčatovému

Je zdravozně nezávadné plnit PET lahve teplým čajem?

Ano, PET lahve (PET = polyethylentereftalát) je možné po vymytí znovu naplinit nejen chladnými nápoji, ale i teplým čajem (ne horkým! - mohlo by dojít k deformaci plastu).

Živočichové

Jaké jsou v okolí útulky pro divoká zvířata, když je najdu v přírodě zraněná?

Jsou to např: 
Záchranná stanice v Jinonicích (Mezi rolemi, Jinonice, Praha 5, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript )
Merlin - stanice specializovaná na dravce a sovy (Platónova 3276/4, Praha 4 - Modřany, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript )
Záchranná stanice ZO ČSOP Vlašim (www.csopvlasim.cz)

Jaký je rozdíl mezi krysou a potkanem?

Potkan obecný (Rattus norvegicus) je obvykle mohutnější než krysa obecná (Rattus rattus). Rozlišovacích znaků je více, nejnápadnější jsou:

  • ocas: Potkan má osas se šupinatým povrchem, kratší než tělo, u kořene rozšířený. Krysa ho má delší než tělo, u kořene se nerozšiřuje.
  • uši: Potkan má zřetelně menší uši, krysa je má velké (přehnuté dopředu dosahují až k oku).

Čím mohu v zimě krmit ptáky, abych jim neublížil?

V zimě u nás zůstavají převážně zrnožraví ptáci, proto se dají přímo koupit různé krmné směsi semen, které můžete do krmítka nasypat. Pokud nechcete do krmení ptáků investovat peníze, velice dobře poslouží na podzim nasbíraná semena a plody (slunečnice, semena plevelů, jeřabiny, ...). Sýkorky potěšíte lojovým krmítkem (koupeným či vyrobeným). Vše musí být nesolené, v žádném případě nedávejte na krmítko tvrdé pečivo, které by mohlo poranit ptákům jícen. Rovněž zbytky z kuchyně na krmítko nepatří. 

Občanské právo

Proč nemohu pokácet strom na vlastním pozemku, když je přerostlý?

Kácení stromů nám upravuje § 8 zákona 114/1992 Sb., O ochraně přírody a krajiny. Pokud máte pocit, že je strom nebezpečný, můžete si podat žádost s odůvodněním záměru na orgán ochrany přírody. Dle prováděcí vyhlášky 395/1995 Sb. k tomuto zákonu je jeho vyjádření nezbytné při kácení stromů s obvodem kmene nam 80 cm ve 130 cm výšky.

 

Jak jste spokojeni s nabídkou bio produktů ve vašem okolí?