• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Slavnosti zvířat

Pojďme spolu oslavit Světový den zvířat!

Světový den zvířat (4. října) je svátek oblíbený a věříme, že i záslužný. Aspoň jednou za rok by si lidé měli více uvědomit, že zvířata jsou živí tvorové a ne kus kamene, který, až ho nebudeme potřebovat, prostě zahodíme.  Mají své potřeby, radosti i smutky. Člověk by se měl snažit dát jim to, co potřebují.

Proč právě 4. říjen?

Svátek se váže ke svátku Svatého Františka z Assisi, který je znám právě svojí láskou k lidem i zvířatůslavnosti zvatm. Je mimo jiné patronem zvířat i ekologie. K jeho lásce se dokonce váže jedna legenda:

Je to legenda o vlkovi, který ohrožoval ovce, ale i lidi v okolí města Gubbia. Když se František dověděl, že obyvatelé města chtějí vlka chytit a zabít, sám k němu promluvil: "Pojď, bratře vlku!" volal na něho František, "poslechni mě a už lidem a stádům z Gubbia neubližuj! Chci zjednat mír mezi tebou a lidmi. Postarám se o to, aby ti každý den přinesli na kraj lesa potravu. Ale prosím tě, vlku, netrhej už ovce ani kozy!" A - tak vyprávějí lidé z Gubbia - pak si vlk lehl jako ochočený pejsek k nohám svatého Františka, vrtěl ocasem a olizoval mu ruku. Od té doby vlk nenapadl zvířata ani lidi. Lidé z Gubbia ho až do jeho smrti krmili a hýčkali.

Tolik legenda. Ale jak oslavíme svátek my?

V pátek nebo v sobotu nejblíže svátku se sejdeme na školní zahradě nebo v areálu Mateřské školy a děti nám předvedou, co si ve škole a v různých oddílech na tento den nacvičily a jaké masky připravily. A abychom neměli hlad, upečeme si na ohni hada! Samozřejmě, že ne opravdového, ale z těsta.

 

FOTOGALERIE SVÁTKU ZVÍŘAT 2012 naleznete ZDE!

 svatek zvirat 2006

 

Aktualizováno Neděle, 21 Říjen 2012 14:13